(K menu)

O SVĚTLE PRO SVĚT

SVĚTLO PRO SVĚT – Light for the World, o. s. je nevládní organizací, která se zaměřuje na prevenci a léčbu slepoty a na systémovou podporu osob s postižením v rozvojových zemích. Pomáháme zajišťovat dostupnou a kvalitní lékařskou péči pro nevidomé, zrakově postižené a osoby, kterým zrakové postižení hrozí.

V ČR působíme od konce roku 2007, od té doby nás prostřednictvím individuálních příspěvků podpořily desítky tisíc českých dárců. Celkově jsme za uplynulých 7 let na naše projekty v Africe vybrali více než 40 miliónů korun. Zaměřujeme se na pomoc v nejchudších afrických zemích – Etiopii, Rwandě a Burkině Faso, kde financujeme oční péči v zaostalých regionech. Jedná se o základní oční vyšetření, operace šedého zákalu, dále např. léčení a operace trachomu (egyptská oční nemoc).

V roce 2013 byla s pomocí konfederačních partnerů poskytnuta oční péče 952 792 lidem. Bylo provedeno 56 367 operací šedého zákalu a 15100 operací očních víček, které zastavily proces ztráty zraku v důsledku onemocnění trachomem.

Oční optiky podporují organizaci SVĚTLO PRO SVĚT

Začátkem roku 2012 jsme uzavřeli spolupráci se Společenstvem českých optiků a optometristů (SČOO) a spustili jsme akci „Darujte zrak, dárek na celý život“. Na vybraných optikách po celé České republice bylo možné přispívat libovolnou částkou na projekty organizace SVĚTLO PRO SVĚT. Pro ty, kdo do sbírky přispěli, byly v optikách připravené drobné dárky.

Během roku 2013 jsme sbírku spolu s Magistrátem HMP uzavřeli a vyúčtovali. Celkově se v 30 optikách vybralo téměř 104.000 Kč. Za tuto částku dokážeme v Africe vrátit zrak 130 lidem, postiženým šedým zákalem. Nejvíce příspěvků se vybralo v síti Horus Optik – nejenom proto, že se jedná o síť několika lékáren, ale i nejvyšší částka na jednu kasičku se nashromáždila v provozovně Horus Optik na Praze 7.

Rádi bychom poděkovali všem kdo se do sbírky zapojili a podpořili naši práci v rozvojových zemích.

VÝZVA PRO OČNÍ OPTIKY

Pokud jste optik a máte zájem se do akce zapojit, kontaktujte SVĚTLO PRO SVĚT, Pavlu Jirošovou na tel. čísle 608 225 628. Veš­keré materiály Vám dovezeme, příp. zašleme poštou. Těšíme se, že tentokrát se zapojí ještě více optik a že částkou z další veřejné sbírky zachráníme zrak dalším mnoha dětem i dospělým. Stejně jako při minulé sbírce probíhá sbírka pod patronací SČOO.

Rozhovor s profesorem MUDr. Martinem Filipcem si můžete přečíst zde.

Další otázky a odpovědi
Proč podporujeme oční kliniky zrovna v afrických zemích?

  • 90% všech nevidomých lidí (39 milionů) žije v rozvojových zemích.
  • 80% zrakového postižení lze léčit či mu předejít pomocí poměrně jednoduchých prostředků (osvěta, základní lékařské ošetření, léky…)

Co je to šedý zákal?
Šedý zákal znamená sníženou průhlednost normálně čiré oční čočky. Zakalování čočky vede postupně k zamlžení a někdy zdvojení vidění, a tak i k častým změnám brýlí. Neléčený šedý zákal vede ke ztrátě zraku, který je ve většině případu operovatelný a nemocnému se tak podaří zrak vrátit. V rozvojových zemích šedý zákal představuje hlavní příčinu slepoty. Operace trvá přibližně 15 minut.

Kolik stojí operace šedého zákalu v Africe?
800 Kč. V ceně je zahrnuta jedna noc na klinice, jídlo pro pacienta a jeho doprovod. Lidé často chodí na kliniku několik km pěšky, nemají peníze na dopravu ani na jídlo. Doprovod je nutný, bez něj by se na kliniku zrakově postižený pacient nedostal.
Proč operace šedého zákalu stojí méně peněz než u nás?
Technologie používané v Africe jsou často zastaralé. Pracovní síla je nesrovnatelně levnější a taktéž materiál. Zdravotnický personál velmi často znamená pouze oftalmolog a jeden asistent. Pacienti nemají žádné čekárny, zpravidla čekají venku „pod stromem“ a po operacích odchází domů co nejdříve. Lůžkové oddělení je velmi jednoduché, v místnosti jsou pouze postele s přikrývkami.

Co je to trachom?
Trachom je infekční onemocnění, které vzniká v důsledku špatné hygieny. Nemoc probíhá velmi bolestivě – řasy se vtočí do oka a tam postupně škrábou rohovku až člověka připraví o zrak. Trachom lze léčit preventivně osvětou o hygieně, podáním antibiotik a v poslední fázi operací, která do určité fáze může člověku vrátit zrak. Pokud jde o pokročilé stádium nemoci, operace pomůže alespoň od stávají bolesti. Operace stojí 400 Kč a její délka je většinou okolo 20–30 minut. Podání antibiotik pro 10 lidí stojí 250 Kč.

O aktuální situaci v boji s trachomem si může přečíst zde:

Tento příspěvek byl přidán uživatelem Blanka Mizerová.

Chcete-li přispět do diskuze, přihlaste se prosím.

PřihlášeníOpti 2018
Březen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Lis    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031