Budou od 1. ledna 2019 zrušeny předpisy?

Vážené kolegyně a kolegové,

o následujícím jsme vás měli v úmyslu informovat až ve chvíli, kdy bude věc “jistá”, tedy po ukončení schvalovacího procesu. Z důvodu vašeho zvýšeného zájmu a častých dotazů však zveřejňujeme nyní alespoň předběžnou informaci.

Pouze pro členy SČOO.

Aktualizace 16. listopadu: Senátem Parlamentu ČR byla schválena novela zákona o veřejném zdravotním pojištění! – ZDE

Aktualizace 4. prosince: Podrobná zpráva o novelizaci úhrad poukazových zdravotnických prostředků – ZDE.

Aktualizace 10. prosince: Uplatnění poukazů dle nového a starého úhradového systému > termíny – ZDE

Aktualizace 18. prosince: Platí nebo neplatí přechodné období na úhrady brýlových obrub a skel do 31. 7. 2019? – ZDE

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

7 komentářů

  1. Měl bych k tomu dotaz, jestli v tom návrhu je nějak řešeno, jak to bude probíhat u očních lékařů (v případě pacientů, kteří už nebudou mít nárok na předpis). Bude to stejné jako doposud (že za vyměření dioptrií pacientovi dostane oční lékař úhradu od zdr. poj.) a rozdíl bude jen ten, že mu napíšou dioptrické hodnoty bez nároku na úhradu od pojišťovny a nebo je to plánováno tak, že vyměřovat dioptrie pro tuto skupinu pacientů už vůbec nebudou (protože za to vyměření už nedostanou úhradu od zdr. poj.) a tito pacienti si budou nuceni nechat vyměřit dioptrie pouze u optometristy?

      1. Díky za info, ale měl bych ještě doplňující otázku. Předpokládejme, že má pacient očního lékaře, ke kterému chodí pravidelně a požádá ho o předepsání brýlí. Bude to moci lékař odmítnout (např. protože vedle je optometrista, který provede vyměření dioptrii za úplatu nebo i bezplatně v případě současného zakoupení brýlí)?
        Jde mi o to, zda může pacient vyžadovat bezplatné (hrazené zdr. poj) vyměření zraku (svým lékařem) aniž by byl nucen něco platit nebo si zakoupit brýle?

        1. Dobrý den, pokud je pacient indikován, má lékař povinnost mu poskytnout veškerou potřebnou zdravotní péči, bez ohledu na to, zda si ve finále pacient zdravotní pomůcku zaplatí sám nebo mu jí proplatí pojišťovna. Lékaři, jak jsem již uvedl, mají provedení refrakce zdravotní pojišťovnou hrazené, jedná se o diagnostickou péči.

          1. Díky za informaci, jsem jen chtěl mít přehled, jak to bude fungovat. Protože se setkávám s praxí, že zákazník přijde s bianco předpisem od lékaře (bez vypsaných dptr hodnot), protože je lékař po provedení vyšetření poslal na vyměření dioptrií k optometristovi, který sídlí v optice hned vedle. Optometrista provede vyměření a pak řekne, že tam ty dioptrie vypíše pouze, pokud si zákazník u nich zakoupí brýle nebo pokud zaplatí za vyměření optometristou. Proto mě zajímá, jestli pro takový přístup náhodou nebudou mít oporu v zákoně po připravovaných změnách.

          2. Zvláštní praxe. Káždý občan má právo nechat si vyšetřit zrak od lékaře, získat informaci o naměřených dioptrických hodnotách a na základě provedené refrakce si zakoupit brýle svobodně kdekoliv chce. Takže, samozřejmě vámi popisovaný postup nebude mít oporu v novém zákoně.

          3. Tak podle toho, co poslouchám od některých obchodních zástupců, to zas tak zvláštní praxe není (obzvlášť u očních lékařů, kteří vlastní optiku hned vedle nebo v ní mají jiný majetkový zájem), myslím, že to v řadě ordinací je úplně běžná praxe.
            Samozřejmě, že zákazníkům říkám, že jestli je jejich ošetřující lékař nechce vyměřit nebo jim napsat dptr hodnoty na poukaz, tak jim nezbývá než si jít stěžovat na jejich zdravotní pojišťovnu. Nicméně málokdo má čas a chuť to řešit nehledě na to, že málokdo si dovolí jít do konfliktu s lékařem.

Napsat komentář