Jak nastavit pracovní smlouvu s neoptikem zaměstnaným v oční optice?

PORADNA > smlouvy s neoptiky – nahrazení vzdělání praxí – doplnění studia atd.

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

často odpovídáme na Vaše dotazy týkající se nastavení smlouvy s vašem zaměstnanci, kteří nejsou vzdělání v oční optice nebo optometrii, ve smyslu co smlouva může, smí nebo naopak nesmí obsahovat. Zajímá vás také opakovaně, jestli odborné vzdělání stále může být nahrazeno praxí v oboru, jako tomu bylo dříve a máte další související otázky.

Pouze pro členy SČOO - podnikatele.

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

2 komentáře

    1. Dobrý den,

      děkujeme za dotaz…

      Pojem „výdej“ je potřeba vnímat šířeji, jde o celý proces od uplatnění (předložení) poukazu až po předání zdravotnického prostředku pacientovi/klientovi.
      Zákon o zdravotnických prostředcích výslovně umožňuje i zásilkový výdej (což je tedy vydání na dálku, zásilkově, oproti zaslání poukazu nebo identifikátoru e-poukazu), a přes intervence Společenstva legislativa takový postup umožňuje i u brýlí.

      Společenstvo oficiálně vůči všem úřadům i zákonodárcům opakovaně prezentovalo stanovisko, že povaha činnosti očního optika, který musí „naživo“ pracovat s klientem a brýle přizpůsobovat např. tvaru hlavy, nosu atd., není slučitelná s čistě dálkovým „výdejem“, jen na základě několika málo číselných parametrů. Zákon nicméně výslovně takovou praxi nezakazuje.

      Konečně, od zásilkového výdeje je dále třeba odlišit situaci, kdy k osobní návštěvě klienta dojde, ale hotové brýle jsou mu posléze zasílány. To zákon jako zásilkový výdej nechápe, jde pohledem legislativy o „běžný“ výdej, a tedy tuto praxi není ani možno nějakou jednoduchou legislativní úpravou zakázat, i kdyby pro to existovala politická vůle.

Napsat komentář