Krize je nová příležitost (část 1 + Info): “Jak bylo za karantény?”

video-interview SČOO na téma současná situace v oboru ovlivněná nákazou COVID

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

jak víte, Společenstvo poskytuje již od března letošního roku zde na svém webu intenzivní zdravotnické, ekonomické a legislativní poradenství spojené s profesním děním v době covid-19, a to nejen svým členům, ale otevřeně a zdarma celému oboru.

Nyní přišlo s nápadem natočit video-interview s několika osobnostmi profesní scény, které by se podělily o své zážitky, vize, prognózy a doporučení, týkající se překonání současné nelehké situace, a pokusily se o náhled do budoucnosti.

Václav Antonín (prezident SČOO), Mgr. Petr Vrubel (Optika Čivice), Luboš Nerad (AMBG), Ing. Ivan Vymyslický (První Poradenská Optická) a Mgr. Jan Zahálka (právní poradce Společenstva) v hodinovém videu odpovídají na dotazy Ing. Pavla Šebka (tajemníka SČOO) a předávají pohled do zákulisí současného profesního dění.

Hodinové video jsme zveřejňovali ve 4 částech (během srpna 2020 postupně po týdnu) zde na webu Společenstva.

Jednotlivé části videa:

  1. část – Jak bylo za karantény?
  2. část – Co nás čeká a kam směřovat profesi a podnikání?
  3. část – Je potřeba rozšiřovat kompetence oboru? Možný přínos COVIDu pro profesi?
  4. část – Blízká budoucnost? Lehké to nebude, ale půjde to!

Co se z videa dovíte?:
Ve videu se hovoří o významu zdravotnického zaměření profese a nastavení provozovny oční optiky jako zdravotnického zařízení, o tom, zda bylo prospěšné, že optiky mohly zůstat otevřeny i v době karantény, o přizpůsobení profesních služeb karanténě a také o činnostech a pomoci Společenstva členům a celé profesi.

Seznámíte se také se současným fungováním společností vyrábějící dioptrická skla i společností prodávající brýlové obruby a zjistíte, jak se s touto situací vyrovnávají. Uvidíte, jak probíhají mezinárodní dodávky brýlí a skel, kdy budou novinky na trhu a kdy se zlepší distribuční kanály.

Spolu s videem se můžete zamyslet nad celkovým děním v oboru a očních optikách, nad ekonomickými a sociálními vlivy nákazy covid-19 na profesi a vyslechnout si některá doporučení, tj. co je potřeba sledovat a na co se připravit, jak složitý je restart provozoven očních optik, jak se přizpůsobit současnému profesnímu obchodnímu zpomalení či jaké marketingové strategie by měly pomoci krizi překonat. Dále se dozvíte informace o nezbytnosti investic a profesního vzdělávání a nutnosti vytyčení krátkodobých i dlouhodobých cílů. Získáte rady, jak udržovat zaměstnance aktivní, i když je méně práce, jakým způsobem zvážit, zda by se měly zvýšit ceny za profesní služby, a jak si uvědomit, na které aspekty je potřeba dát si pozor, a to jak zdravotně, tak ekonomicky. Dozvíte se také, jaká základní ekonomická opatření mohou pomoci udržení životaschopnosti očních optik.

Získáte také informace srovnávající situaci u nás s profesním děním v zahraničí, vyslechnete si, v čem byl koronavirus snad i přínosný, i to, jak se vyvíjela a pravděpodobně bude vyvíjet profesní legislativa a různé regulace trhu.

Diskuze otevřela téma, zda se změnilo směrování vývoje profese více k optometrii neboli k tzv. primární péči o zrak a zda jsou vhodné snahy o rozšíření kompetencí i pole působnosti oboru, to vše zasazeno do legislativního rámce. Zmiňována jsou také hygienická opatření v provozovnách oční optiky a zazní názory na to, zda některá z nich v profesi zůstanou zachována i v budoucnosti a jestli bude doopravdy nutné je neustále dodržovat.

Rovněž se hovořilo o profesních veletrzích, výstavách a odborných kongresech v budoucnosti.

Samozřejmě že ve video-interview zazní několik nepříliš veselých informací a názorů, celkově je však naladění diskuze pozitivní, s výzvou nečekat pasivně na to, co se stane, ale aktivně reagovat na aktuální dění. Společenstvo i jednotliví hosté vidí situaci v podstatě pozitivně a pevně věří, že profese současný stav zvládne a překoná. Navíc se z ní poučí a nastaví lépe své fungování.

Hosté, kteří se diskuze účastnili, nemají v ruce křišťálovou kouli na věštění budoucnosti, nicméně předávají otevřeně své nejcennější informace a nejlepší úvahy a zamyšlení.

Věříme, že shledáte video interview zajímavým a přinese vám podněty k přemýšlení nad osobní situací i děním v celé profesi.

 

Poznámka:
Video bylo natočeno začátkem července a reflektuje situaci a prognózy k tomu datu.

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Napsat komentář