#LoveYour Eyes: Světový den zraku 2021

14. říjen 2021 je Světovým dnem zraku, který se letos zaměřuje na téma #LoveYourEyes (Miluj své oči).

Dnešní den je užitečným připomenutím, abychom mysleli na důležitost zdraví našich očí.

Téměř každý na této planetě zažije během svého života zdravotní problém spojený se zrakem“ podle Mezinárodní agentury pro prevenci slepoty (IAPB), která vede kampaň Světového dne zraku.

Studie ukázaly, že se lidé bojí ztráty svého zraku více, než ztráty kteréhokoli jiného smyslu [1], ale přesto málo lidí pečuje o své oči od nízkého věku.

Jak máme mít rádi (nebo-li milovat) své oči?
Návod k dobrému zdraví očí (agentury IAPB) představuje 4 praktické kroky: předcházej > ochraňuj > udržuj > upřednostňuj.

Zdravý životní styl zahrnující vyváženou stravu a pravidelný pohyb je prvním krokem k předcházení očním problémům.

Své oči můžete chránit před UV zářením kvalitními slunečními brýlemi a také osvojením si dobrých hygienických návyků, především při používání make-upu.
Nejdůležitějším v dnešní době je však organizace doby strávené u obrazovek počítačů a jiných elektronických zařízení a dodržování pravidelných přestávek.
Nejjednodušším doporučením je “pravidlo 20-20-20″ nebo-li: na každých 20 minut strávených na obrazovce se dívejte na něco vzdáleného 20 stop (cca 6 m) od vás a to po dobu 20 sekund.

Pro udržení vašeho zraku však není nic lepšího a důležitějšího, než pravidelné komplexní vyšetření očí a zraku kvalifikovaným očním odborníkem.
Brýle nebo kontaktní čočky vyrobené dle aktuálního předpisu vám umožní běžný každodenní život.
Při vyšetření očí však není kontrolován pouze váš zrak, je to také důležitá kontrola vašeho zdravotního stavu. Oční pozadí je totiž jedinou částí těla, ve které může odborník pouhým pohledem jednoduše vyšetřit vaše cévy bez použití invazivních metod.
Během vyšetření oční tedy dochází i k vyšetření širokého spektra zdravotních problémů, jakými jsou například cukrovka, vysoký krevní tlak, i neurologické stavy, například roztroušená skleróza a další[2].

Je načase, abychom všichni upřednostňovali zdraví našich očí a zařadili vyšetření očí mezi naše pravidelná zdravotní vyšetření.

Společenstvo podporuje Světový den zraku, a můžete ho podpořit i Vy. Poučte vaší rodinu, přátele a zákazníky o významu zdraví jejich očí.

>>>

[1] Evaluating Whether Sight Is the Most Valued Sense, Jamie Enoch, MSc; Leanne McDonald, MSc; Lee Jones, PhD1; et al, October 2019, JAMA Ophthalmology, https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/article-abstract/2752217

[2] Cognitive impairment negatively impacts allied health service uptake: Investigating the association between health and service use; Catherine A.MacLeod et. al.; March 2021, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352827320303578

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Napsat komentář