Metodika SČOO: Aplikace kontaktních čoček dětem do 15ti let

> kterou jsme vytvořili ve spolupráci s ČOS (Českou oftalmologickou společností)

Proč vznikla Metodika?

V terénu se často setkáváme s neochotou či strachem očních lékařů vystavovat tzv. „bezpečnostní poukaz“ na kontaktní čočky pro děti do 15 let. Je to pochopitelné, ono totiž vystavení poukazu svým způsobem zavazuje předepisujícího lékaře ke kontrolám nejen v případě komplikací, ale i určitým dohledem nad nošením čoček při každé další roční kontrole očí. Lékař však tento dohled a kontrolu většinou nemůže plnohodnotně zajistit, protože se kontaktní čočky mohou dětem vydat pouze v oční optice, která tím získává největší možnost dohledu nad nošením KČ dětmi.

Aby mohli oční lékaři vystavovat poukazy bez pocitu rizika a děti bezpečně nosit kontaktní čočky je potřeba kolegiální jasně nastavená spolupráce a důvěra mezi oftalmologem a optometristou – a proto vznikla tato metodika SČOO.

Podrobné vysvětlení

Bezpečnostní poukaz má za cíl zajistit větší bezpečnost při nošení kontaktních čoček dětskými pacienty. Ti si nemohou bez tohoto poukazu kontaktní čočky pořídit. Po získání poukazu od oftalmologa si je pořídit mohou, a to výhradně ve Výdejně zdravotnických prostředků, jež takovýto poukaz vydává – tedy v oční optice.

V případě KČ pro děti do 15 let, i když jsou plně hrazeny pacientem, tedy nelze postupovat jinak, než že lékař vystaví poukaz, kde ale uvede, v souladu s metodikou zdravotních pojišťoven, „hradí pacient“. Tím je naplněn „bezpečnostní“ požadavek zákona využitím poukazu bez úhradové funkce. Takový poukaz je pak pouze archivován v oční optice a směrem ke zdravotní pojišťovně nemá žádnou funkci.

Současná neochota k vydávání bezpečnostních poukazů očními lékaři v důsledku velmi pravděpodobně vede k tomu, že se rodiče ve snaze svým dětem opatřit kontaktní čočky uchýlí k nákupům bez uvedení toho, že se jedná o kontaktní čočky pro dítě a k souvisejícímu zanedbávání pravidelných kontrol dítěte u oftalmologa. Taková praxe je však pro udržitelné zdraví dětských nositelů kontaktních čoček nebezpečná a pro obory pečující o zrak obyvatel tím neakceptovatelná.

Situaci jsme proto komunikovali s Českou oftalmologickou společností, se kterou jsme se shodli na výše zmíněných negativních následcích nepředepisování bezpečnostních poukazů pro děti a na nutnosti této situaci předcházet. Následně jsme oftalmologům nabídnuli spolupráci našeho oboru na řešení situace tak, aby se bezpečnostní poukazy nemuseli obávat předepisovat. 

Nezbytným předpokladem pro nošení kontaktních čoček (nejen) u dětí je výběr vhodného typu, zácvik v jejich používání a pravidelné kontroly stavu předního segmentu. Základní pravidla a postupy jsme popsali v Metodice aplikace KČ dětem do 15ti let.

Oční lékaři se tedy již nemusí obávat vystavovat „bezpečnostní poukazy“ na kontaktní čočky pro děti do 15 let, neboť optometristé, kteří pracují na oftalmologických pracovištích spolu s lékaři, se ve Výdejnách zdravotnických prostředků (tzn. v očních optikách), při aplikaci KČ dětem řídí podle této „Metodiky aplikace kontaktních čoček dětem do 15ti let“, kterou vydalo Společenstvo.

Oftalmologové (ČOS) s naší Metodikou souhlasí, v případě jejího dodržování při aplikaci kontaktních čoček dětem optometristy přijímají nabídnutou pomoc při řešení situace a o existenci Metodiky a vzájemné spolupráci našich oborů budou informovat oftalmology.

Z důvodu udržení zdraví dětských nositelů kontaktních čoček i kolegiální spolupráce s očními lékaři vás proto jménem Společenstva vyzýváme ke striktnímu dodržování následující metodiky.

Metodika ke stažení – ZDE

 

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Napsat komentář