Nové kódy od 1. srpna (nejen) pro dětské brýle – našli jsme řešení

Pouze pro členy SČOO.

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

25 komentářů

  1. Dobrý den,

   1. Kombinace Tora/sféra je problematická, to je jeden z podnětů k úpravě zákona. Zatím jsme interně dospěli k improvizovanému pravidlu “alespoň jedna tora=torický kód”.

   2. O výměnu se jedná v případě kódu ‪4200033‬, pokud ho porovnáte s 4200016‬, mají stejný název, ale v dalším sloupci je u ´33 napsána výměna a úhrada je nižší o obruby.

 1. Dobrý den. Pár dotazů: u některých (např.4200002,4200011) opravdu nárok na příspěvek co 4 měsíce? Proč tora do 5 let – 4 měsíce, a pak tora do 5 let nad 3 DPT po 6 měsících.. Už se nerozlišuje výše max úhrady cyl. do 2 a cyl nad 2 – prostě tora? Když na poukaze nebude dopsáno lékařem CR39 a dítě bude mít nad 3 DPT, taxovat 4200001 + 2, nebo vždy nad 3 DPT 4200011,12 ? Zatím vše, mnohokrát děkuji za vložený číselník, Kantorová

 2. Když koukám na ten výčet, tak tam vidím 4200001 Brýle dioptrické (obruba+čočky brýlové tvrzené, sférické) do 5 let včetně… a pro kategorii 6-14 let tam tato položka není, to znamená, že na sféry od 6 roku není nárok? obdobně je to u kombinace sf a tora a také u výměny sférických čoček, kde ty kódy taky nejsou…

   1. Ano, je tam přidána poznámka: (*) poznámka: např. tvrzená sférická čočka (minerální) pro zákazníky od 6 do let 14 včetně nemohla být v tuto chvíli do číselníku zařazena.

    Ale jak se to bude řešit v praxi? přijde zákazník, že má dítě 10 let a předepsané -1,0 dptr a já mu řeknu, že bohužel má smůlu, protože někdo připravil pro hlasování poslanců neúplný výčet položek? Nebo co se má v tomto případě udělat?

   1. Dobrý den, ano, odpovídáme někdy celým podrobným článkem, ve kterém jsou odpovědi zformovány, protože nám to přijde lepší. Občas nestíháme odpovídat na všechny dotazy jednotlivě. Umíte si určitě představit počty každodenních e-mailu, dotazů a telefonátu, které v poslední době kvůli novému systému úhrad v kanceláři máme :).
    Děkujeme za pochopení…

 3. Dobrý den, chápu tedy správně- výměny skel (čoček)- budou hrazeny pouze v případě čoček hyperokulárních, kódy 4200033,4200016? Výměna běžných čoček jž hrazena nebude?
  Také jsem se nikde nedočetla, jak často lékař celé brýle může dítěti předepsat?
  Děkuji za odpověď.

 4. Dobrý den,
  marně přemýšlím, jestli na novém číselníku opravdu spolupracoval nějaký optik.Vypadá to, že to dělal někdo, kdo v optice nikdy nebyl. Jestli SČOO uvádí, že ” je přímo členem Komise pro kategorizaci a úhradovou regulaci…..” je to ostuda a rozhodně to není k chlubení. Chybí kódy za výkony, sféra pro děti nad 6 let, vysvětlení jak taxovat recept s celými brýlemi ( jedním kódem nebo po staru obruba+čočky…..). Vaše neutrální a alibistická odpověď na dotazy ( všude stejná ) mi připadá neadekvátní odpovědi odborného zástupce. Několik let platíme poplatky společenstvu a nikdy jsme nic nepožadovali. Když bychom potřebovali pomoci, tak se jí stejně nedočkáme. Hodně smutné.
  Přeji hezký den.

  1. Dobrý den, mrzí nás, že jste z naší práce smutný. Ano, víme že nejsme dokonalí, ale na druhou stranu se nám nezdá, že nic neděláme, případně že děláme vše špatně. Věci legislativní jsou složitější, než se mohou zdát a Společenstvo není zákonodárný úřad, který by věci jednoduše určoval a rozhodoval, navíc v řádu dnů nebo týdnů. Při formování nebo ovlivňování legislativy musíme spolupracovat se státními orgány, pojišťovnami a jinými odbornými asociacemi, kde ostatní subjekty mívají na stejné věci často odlišné názory a mají jiné profesní zájmy a jsme také závislí na schvalovacích procesech a ostatních procedurách. Snad vám situaci malinko poodhalí náš poslední příspěvek:
   Podrobné vysvětlení – Neexistence kódu pro minerální čočky sférické pro 6-14 let včetně – ZDE.
   Děkujeme za pochopení a omlouváme se za nelibost, kterou ve Vás svojí činností způsobujeme.

Napsat komentář