Plánované změny DPH pro rok 2024 – aktualizováno

> nová výše snížené sazby DPH a nový rozsah zdravotnických prostředků
> aktualizováno 28. listopadu o informaci o výši DPH na opravy, refrakce a aplikace kont. čoček
 

V rámci tzv. konsolidačního balíčku, což je obsáhlý návrh zákona novelizující velké množství legislativy je mimo jiné zasahováno do zákona o DPH.

Pouze pro členy FO a PO.

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

2 komentáře

 1. Dobrý den,

  zajímalo by mne, jaká je “skutečné” zařazení slunečních brýlí, aktuálně 21% od dodavatelů, a ač vím, že se sluneční brýle obecně považují za módní záležitost, není to “ve skutečnosti” pomůcka pro ochranu zraku? Tudíž byla by teoreticky aplikovatelná snížená tj. 12% DPH od r. 2024?

  Děkuji za případnou odpověď 🙂

  Honza Jílek

  1. Dobrý den,
   … sluneční brýle nejsou ze zákona (českého i evropského) zdravotními prostředky, a je na ně nastavováno národně příslušné DPH… u nás 21 %, proto vám je dodavatelé dodávají s 21 % DPH a vy je musíte s touto DPH prodat dále.
   V případě, že do nich vyrábíte dioptrické čočky (ať už tmavé nebo čiré, ať už s nějakou dioptrickou hodnotou atd. nebo s nulovou korekcí), tak na tyto čočky máte nastavit sníženou hodnotu DPH, na obručky však ne… alespoň takto je to běžně praktikováno.
   Co se týká možného přeřazení slunečních brýlí do snížené sazby DPH u nás v ČR, tedy mezi zdravotní prostředky, tak to by nám, podle mě neprošlo, mimo jiné proto, že by vznikl problém kdo je může prodávat a kde se mohou prodávat… došlo by tak k jejich reklasifikaci (proti nadřazené evropské legislativě) a i k regulaci jejich prodeje…
   zdraví
   Pavel

Napsat komentář