Změny DPH pro rok 2024 – aktualizováno II

> nová výše snížené sazby DPH a nový rozsah zdravotnických prostředků
> I. aktualizováno 28. listopadu – o informaci o výši DPH na opravy, refrakce a aplikace kont. čoček
> II. aktualizováno 21. prosince – opravena písařská chyba v poslední odrážce, která se netýká refrakce – ta je řešena v odrážce předchozí, druhé. Poslední odrážka se týká „Aplikace kontaktních čoček“… omlouváme se za chybu
 

V rámci tzv. konsolidačního balíčku, což je obsáhlý návrh zákona novelizující velké množství legislativy je mimo jiné zasahováno do zákona o DPH.

Pouze pro členy FO a PO.

Změny výše úhrad ZP v souvislosti se změnami DPH

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

6 komentářů

 1. Dobrý den,

  zajímalo by mne, jaká je “skutečné” zařazení slunečních brýlí, aktuálně 21% od dodavatelů, a ač vím, že se sluneční brýle obecně považují za módní záležitost, není to “ve skutečnosti” pomůcka pro ochranu zraku? Tudíž byla by teoreticky aplikovatelná snížená tj. 12% DPH od r. 2024?

  Děkuji za případnou odpověď 🙂

  Honza Jílek

  1. Dobrý den,
   … sluneční brýle nejsou ze zákona (českého i evropského) zdravotními prostředky, a je na ně nastavováno národně příslušné DPH… u nás 21 %, proto vám je dodavatelé dodávají s 21 % DPH a vy je musíte s touto DPH prodat dále.
   V případě, že do nich vyrábíte dioptrické čočky (ať už zatmavené nebo čiré), tak na tyto čočky máte nastavit sníženou hodnotu DPH, na obroučky však ne… alespoň takto je to běžně praktikováno.
   Co se týká možného přeřazení slunečních brýlí (s nekorekčními čočkami) do snížené sazby DPH u nás v ČR, tedy mezi zdravotní prostředky, tak to by nám, podle mě neprošlo, mimo jiné proto, že by vznikl problém kdo je může prodávat a kde se mohou prodávat… došlo by tak k jejich reklasifikaci (proti nadřazené evropské legislativě) a i k regulaci jejich prodeje…
   zdraví
   Pavel

 2. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat , jak ro bude s vyučtováním poukazů, které byly uplatněny v prosinci 2023 , tedy se sazbou DPH 15% a poukazů , které jsou vydány v prosinci , ale uplatněny v lednu 2024. Pokud budu dělat vyúčtování poukazů za leden, jestli poukazy uplatněné v prosinci vyúčtovat na 15% ? Kdyby jo, znamenalo by to , že budu pro pojišťovny dělat 2 dávky jednu na 15 a druhou na 12% ?
  děkuji za odpověď
  Lumír Vaněček

  1. Dobrý den

   – v případě, že zákazník přišel k vám do optiky v roce 2024 – tak se řiďte podle nové výše DPH

   – v případě, že přišel v roce 2023 a zaplatil zálohu, ale v roce 2024 si zakázku vyzvedl a doplatil, tak se dohodněte se svým účetním, do jakého roku tuto zakázku/platbu zařadí on a podle toho určete i DPH (stará výše vs nová)

   … v podstatě tedy jde o to, zda zakázku a její zaplacení účetně zařadíte do roku 2023 nebo 2024… a podle toho určete i DPH 2023 vs DPH 2024

   ale, berte toto prosím jako doporučení od nás “s nejlepším vědomím a svědomím”, nikoliv za zákonem jasně a neodiskutovatelně určenou správnou cestu – vždy záleží na interpretaci zákona a v tomto případě i na odborném názoru na věc vašeho účetního….

Napsat komentář