SČOO Koronavirus poradna 25: Podpora očních optik v nouzovém stavu v říjnu 2020?

Nacházíme se opět v nouzovém stavu a opět dochází k omezování některých provozů a nastavování mimořádných opatření:

Aktualizace k 20. 10. 2020:

V návaznosti na uzavření škol 14.10. bude možno žádat o ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s dětmi, bližší detaily – ZDE

Aktuální informace k prodloužení programu Antivirus A (u optik připadá v úvahu v případě nařízené karantény) jsou – ZDE

Ministerstvo financí připravilo odklad (resp. zmražení) EET až do 1. ledna 2023, tisková zpráva ZDE

Stále doporučujeme sledovat dobře aktualizované stránky Hospodářské komory – ZDE

Návrh zákona o kompenzačním bonusu směřuje bohužel pouze na přímo uzavřené či omezené provozy.

Bohužel, program COVID – nájemné (1. i nyní aktuální 2. výzva) je skutečně určen pouze podnikatelům jimž byly, jednoduše řečeno, opatřeními vlády napřímo „zavřeny provozovny“. Nevztahuje se tedy na podnikatele, kteří svůj provoz omezili nebo přímo zavřeli kvůli poklesu zájmu „z vlastní vůle“, ne protože museli ve smyslu nějakého vládního opatření.

Základní informace 14. října 2020:

Ministerstva průmyslu a obchodu a financí tak opět avizovaly (staro)nové programy podpory pro podnikatele. Situace, tak jako na jaře, se mění každým okamžikem a členové vlády se předhánějí v komunikaci na Twitteru, což má ale samozřejmě do právně závazných a nárokových opatření hodně daleko.

MPO i MF včera (14.10.) slibovaly podporu podnikatelům, takže situaci sledujeme a budeme poskytovat informační servis, nicméně samozřejmě i nyní platí, že je třeba sledovat přímo stránky ministerstev a jiných úřadů, protože situace se může velice nenadále měnit a samozřejmě i lišit dle konkrétních okolností toho kterého případu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu
MPO uveřejnilo – ZDE – přehledové dokumenty s opatřeními pro OSVČ a firmy, doporučujeme tyto stránky sledovat i nadále.
Vzhledem k tomu, že očním optikám nebyl ani tentokrát zakázán provoz (tedy nepatří mezi obory „přímo postižené“ novým opatřením, jako jsou kultura, sportoviště, restaurace atd.), pak v úvahu připadá zatím stále pouze záruční program COVID III pro firmy zasažené koronavirem (záruky za úvěr).

MPSV
Vláda schválila 14.10. prodloužení Antiviru A (náhrada mezd) až do konce roku 2020, to je ta větev programu, určená pro firmy přímo uzavřené nebo omezené v provozu usnesením vlády, případně pro firmy kde byla zaměstnancům nařízena karanténa. Pro úplnost uvádíme, že do 31.10. ještě dobíhá prodloužený Antivirus B (náhradu při kurzarbeitu), k jeho prodloužení podobně jako u „A“ zatím nedošlo.
Podrobnosti a aktuality k programu Antivirus – ZDE.

Ministerstvo financí
MF připravilo „velký liberační balíček, který nicméně zatím cílí pouze opět jen na provozy přímo adresované v omezujícím krizovém usnesení.
Podrobnosti a aktuality – ZDE

Konečně, doporučujeme sledovat i stránky Hospodářské komory ČR – ZDE.

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Napsat komentář