Podrobná zpráva o novelizaci úhrad poukazových zdravotnických prostředků

Jak probíhala novelizace, jakou úlohu při jejím vytváření hrálo Společenstvo, jaká je její podoba, jak ovlivní oční optiku a optometrii a jak budeme moci v budoucnosti ovlivňovat její další úpravy? 

Pouze pro členy SČOO.

Další příspěvky na našem webu k tomuto naleznete:

Uplatnění poukazů dle nového a starého úhradového systému > termíny – ZDE

Platí nebo neplatí přechodné období na úhrady brýlových obrub a skel do 31. 7. 2019? – ZDE

Budou od 1. ledna 2019 zrušeny předpisy? – ZDE.

Senátem byla schválena novela zákona o veřejném zdravotním pojištění!ZDE.

 

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

7 komentářů

 1. Dobrý den, bylo by možné přesně specifikovat, co znamená: “..která lze pro naše účely zjednodušit přibližně tak, že staré úhrady budou platit ještě do 31.7. 2019.”?
  Znamená to, že staré úhrady lze použít pouze na poukazy vystavené do 31.12.2018 (ale je třeba je vyúčtovat do 31.7.2019) nebo je lze použít na poukazy vystavené lékařem do 31.7.2019, které zákazník uplatní například až v září 2019?

  1. Dobrý den,
   “… staré úhrady budou platit ještě do 31. 7. 2019” výše v textu příspěvku znamená, že…
   i když nový úhradový systém se stává platným od začátku roku 2019, tak Ministerstvo zdravotnictví nastavilo sedmiměsíční přechodné ustanovení, tedy konkrétně pro nás:

   – poukazy uplatněné do 31. července 2019 se vyúčtovávají podle starého úhradového systému
   – poukazy uplatněné od 1. srpna 2019 se vyúčtovávají podle nového úhradového systému
   – tedy: do posledního července se v tomto v praxi očních optik nic nemění.

 2. Dobrý den,
  záměr získat pro optometristy oprávnění předepisovat – stanovovat preskripci je snad již zbytečnou aktivitou , neb tuto možnost již mají a hrazení této činnosti tak jak ji mají hrazenu oftalmologové je zcela záměrem chybným. To napadlo koho? Zcela jasně se již v minulosti konstatovalo, že výše úhrady je mimo realitu nákladů tzn. je vhodnější nesvazovat tvorbu ceny za výkon limitovanou částkou.
  S pozdravem.

  Beno Blachut

  1. Dobrý den, děkujeme za komentář. Ano, jsme si vědomi, že brýle předepisovat můžeme a výše úhrady za preskripci je nereálná s ohledem na náklady, ale je pravděpodobné, že s ohledem na záměr rozšiřování kompetencí optometrie by bylo rozumné tento krok podstoupit. Zatím to ale není aktuální.

  2. Dobrý den, pane Blachute, od kdy prosím může optometrista v ČR předepisovat preskripci? Pokud optometrista pracuje bez odborného lékařského dohledu, tak snad nemá právo vystavovat klientovi/pacientovi poukaz na brýle a optické pomůcky. Děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne Eva Králová

  1. Dobrý den, jestli myslíte např. “09.02.03 Brýlové obruby” a hned pod tím “09.02.03.01 Brýlové obruby”, tak ten první řádek je obecně kategorie položek a ten druhý řádek pak konkrétní hrazená položka… pouze jelikož se v tomto případě kategorie jmenuje přesně stejně jako položka níže a navíc kategorie obsahuje pouze jednu položku, tak to může být trochu matoucí.

Napsat komentář