Nedávno jsme pro vás vypracovali doporučení „Jak postupovat v oční optice a optometrii v době COVID-19?“ – ZDE.
V textu mimo jiné doporučujeme „Dezinfikovat zkoušené brýle, před jejich předáním zákazníkovi do rukou i po jejich přebrání zpět (např. dezinfekční utěrky)“, a také „Provádění dezinfekce provozovny i brýlí pomocí UV výbojek“.
Některé brýlové obroučky jsou však vyráběné z materiálu ULTEM (nebo TR90 a polykarbonátů nebo obdobných materiálů), u kterých dochází k jejich povrchovému poškození v případě kontaktu s lihem (změna barvy, matný povrch zleskne atd.). Líh však obsahuje většina čistidel, používaných při práci v oční optice, a proto vzniká legitimní dotaz – jak takové obroučky dezinfikovat?
Na dezinfekci těchto obrub nebo brýlí doporučujeme používat dezinfekční roztoky (příp. jimi napuštěné dezinfekční utěrky), které působí antivirově a antibakteriálně, ale zároveň neobsahují líh – informace o tomto bývá na obalech roztoků napsaná. Takové roztoky nebo vlhčené ubrousky by vám měly být schopny prodat nebo vám i obecně v této oblasti poradit poradit vám známé společnosti jako např. B&S (Breitfeld & Schliekert), Coloroptik, EyeStore a jistě i další.
Také bývají vznášeny dotazy – jak dlouho ozařovat kvůli dezinfekci prostory a brýle UV výbojkami? Toto závisí na výkonnosti výbojky a na doporučení výrobce, ale obecně by se snad dalo říci, že „něco mezi půlhodinou a hodinou“.
Na závěr bychom rádi rozšířili naše původní doporučení – ZDE – o možnost používání ozónových generátorů, které prý také slouží k dezinfekci a odstraňování bakterií a virů (i plísní, formaldehydu, benzenu, toluenu, zápachu z cigaret, zvířat atd.). Po aplikaci se ozón prý sám rozloží, nezbude po něm žádný zápach, žádné pozůstatky a opět budete dýchat čistý vzduch.
Materiálů brýlových obrouček je však mnoho a proto vám především doporučujeme, abyste se v dotazech na možnosti jejich dezinfekce bez nebezpečí poškození obraceli přímo na výrobce nebo distributory, a to jak brýlí, tak i UV výbojek.