Tragédie nebo záchrana pro oční optiky? Květnové zavedení nového zákona o zdravotních prostředcích?

Od roku 1993 největší změna v ZP. Je to pro oční optiky průšvih nebo se nám podařilo na poslední chvíli vytáhnout hlavu z oprátky?

(Aktualizováno 20. 5. po schůzce s MZ ČR a SÚKL)

V květnu nabývá účinnost evropské nařízení o zdravotnických prostředcích (MDR), spolu s  novým českým zákonem, který na nařízení navazuje, a bohužel také zavedení regulace reklamy na zdravotnické prostředky. Jedná se o největší změnu ve zdravotnických prostředcích od roku 1993.

Zajímá vás?: 

Pouze pro členy SČOO.

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

6 komentářů

  1. Dobrý den, zajímaly by mě podrobnosti ohledně předepisování poukazu optometristou. Zní to báječně, ale pokud nadále platí, že optometrista může vyšetřovat klienty nad 15 let věku a poukazy jsou hrazeny klientům do 14 let věku, tak je to trochu na nic, ne? Tedy samozřejmě tu je ještě skupina klientů s korekcí nad 10 dioptrií…. Nebo se v těchto kriteriích něco změnilo? Děkuji za odpověď. Edita Řezáčová

    1. Dobrý den,
      Máte pravdu v tom, že „od zítřka“ tato změna v možnostech předepisování žádnou revoluci neznamená, je to přesně tak, jak říkáte – většinová preskripce „na pojišťovnu“ a možnosti optometristy vyšetřovat od 15 let se nepřekrývají (nyní), ale to neznamená, že je to bez významu úplně, nebo že se to nemůže „hodit“ do budoucna. Někdo z politiků si může udělat program na obnovení poukazů pro 15+, nebo se může změnit spousta dalších věcí, a je proto dobré mít tuto možnost.
      Ono totiž, pokud budeme chtít optometristu jako zdravotnického odborníka do budoucna posouvat, třeba mu rozšiřovat kompetence stran toho, co může vyšetřovat, co mu bude hrazeno pojišťovnou, a obecně nakolik může zastat činnosti nyní vyhrazené pouze oftalmologům, pak samozřejmě budeme narážet na spoustu nejen odborných (vzdělávání), ale také legislativních překážek.
      Jakýkoli krok k potenciálnímu rozšíření kompetencí znamená nutnost „odemykání legislativních dveří“, kdy mezi optometristou a určitou kompetencí (možností něco dělat, nebo za to dokonce dostat zaplaceno třeba od pojišťovny) leží několik řad zamčených dveří – různé zákony, nařízení nebo vyhlášky. Tyto předpisy některé činnosti buď výslovně svěřují pouze lékařům, nebo na optometristu prostě vůbec nepamatují.
      To co se tedy tady událo (a čeho bylo Společenstvo aktérem) bylo, že když už se předělával jeden z těch hlavních „zamčených“ zákonů, který představoval překážku hned u prvních dveří, tak se podařilo tyhle velké a těžké dveře odemknout.
      Asi to není hned na „bouchání šampusu“, ale vzhledem k tomu, jak se v ČR dělá legislativa, tak je to určitě úspěch, dobrý vklad do budoucna a žádná maličkost to také není.
      Mgr. Jan Zahálka – právní poradce SČOO

      1. Dobrý den pane Zahálko,
        děkuji Vám za obsáhlou odpověď i nadějné vyhlídky, které jste předložil. Je to jistě složitá práce, kterou děláte a vážím si jí. Ač se zmiňovaných změn už asi nedožiju, přeji tu naději budoucím kolegům z generací příštích. S pozdravem Edita Řezáčová

Napsat komentář