V Zóně SČOO proběhne letos také výstava s podnázvem Tváře, tendence a geneze současného brýlařského designu v Česku zachytí výběr prací českých designérů dioptrických brýlí. Naváže se tak na výstavu z veletrhu OPTA 2024 s název Design brýlí v Československu a na výstavu Antique Optical World z OPTY 2023.
Komentované prohlídky výstavy proběhnou přímo s designéry – v sobotu od 14.30 a od 17.00.
>> Vystaveny budou výtvory mimo jinými od:
Optiqa – Ondřej Vicena, Michal Pavlát
Optiqa je brýlařské studio, které vytváří archiv brýlí z různých období, jímž se inspiruje při vývoji vlastního designu brýlových obrub. Optiqa je prvním koncept storem v Praze v Jungmannově 4 s unikátními new old stock vintage brýlemi z celého světa. Jako studio navrhuje obruby pro českou značku brýlí Okula Nýrsko, spolupracuje s filmovými ateliery na Barandově, modelingovými agenturami, přičemž vyvíjí design zakázkových brýlových obrub v autorské dílně.
Za značkou Optiqa stojí Michal Pavlát a Ondřej Vicena, dva kamarádi, kteří se poznali před mnoha lety ve skautu. Michal navrhuje brýle a ručně brýle vyrábí na starých strojích, Ondřej navrhuje brýle a je odborníkem na historii brýlařského oboru.
„Na minulém veletrhu Opta společně představili výstavu Brejle a okuliare, Design brýlí v Československu, mapující to nejlepší z československého brýlařství, a která je zároveň součástí doktorandského projektu designéra Ondřeje Viceny.“
Na veletrhu OPTA představí současné kolekce brýlí navržené pro legendární Okulu v Nýrsku, jejíž tradici dále studio rozvíjí. Dále prototypy z vlastního studia představené v rámci přehlídek současného designu Designblok a prototyp brýlí navržený pro dánskou značku ekologicky udržitelných brýlových obrub SKANSEYEWEAR.
Martin Papcún
Už od roku 2009 vyrábí Martin Papcún brýle z trochu netradičního materiálu. Ručně je vyrábí z masivních kusů rohoviny vodního buvola. Zručnost a řemeslnné techniky se naučil od mistra v Japonsku. Krom brýlí v několika tvrach na ně ručně vyrábí také kožená pouzdra z kvalitní kůže.
„V roce 2019 znovu odjel do Japonska, do města Sabae které je srdcem výroby brýlí. Tam se od svého mistra učil původní techniky výroby brýlí z rohoviny vodního buvola, jež se dělily v jeho rodině z generace na generaci. Po návratu do Čech začal v atelieru nedaleko Prahy, v souladu s přírodou, intenzivně pracovat na nové kolekci,“ uvádí ve své biografii designér.
„Estetika jeho práce jde k podstatě, čisté formě, a preciznímu provedení každého detailu. Proto také sám navrhnul a vyvinul masivní, ale přitom lehké panty, které jsou vyráběny z antialergenní nerezové oceli, a jsou odrazem Japonské preciznosti. Pouzdra, která ručně šije z přírodně třísločiněneé kůže na zakázku vyčiněné vysoko v Alpách, získávají používáním jedinečnou patinu, která odráží náš každodenní život,“ doplňuje ke své aktuální kolekci.
(Ondřej Krynek, Designmag)
Kahotski eyewear – Nastassia Aleinikava, Pavel Kahotski
„Brýle jako šperk a šperk jako příběh – ne každý má ale odvahu ten svůj příběh psát.“
Nastassia Aleinikava studio je společným dílem životních partnerů Anastázie, neboli Nastassie, a Pavla Kahotských.
Je rozprostřené mezi autorský šperk decentních rysů a nevšední, až excentrické styly brýlí. Oboje sjednocuje touha po osobním vyjádření i propojení s prapůvodní přirozeností, inspirace běloruskou domovinou Anastázie a Pavla a odvaha přijmout sám sebe tak, jak chci jen já.
Počáteční kapitoly tvůrčího příběhu psala ještě sama Anastázie jako Nastassia Aleinikava, jejíž autorská tvorba je dnes mimo jiné zastoupena také ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. První kolekcí brýlí navázala na diplomovou práci Moje optikapod vedením Evy Eisler na pražské UMPRUM.
Na třetí řadě Utopie již spolupracovali s Pavlem Kahotským, absolventem stejné alma mater, který se chopil jak spolupráce na návrzích, tak výroby obrub. Jejich Utopie a šperky Voynichův rukopismimořádně uspěly v rámci cen Czech Grand Design 2017. Značce přinesly výhru v kategorii Designér šperku a Anastázia se zároveň stala absolutní vítězkou, Grand designérkou roku. Na Designbloku 2020 autoři uvedli limitovanou sérii obrouček Brýle pro první českou prezidentku.
V roce 2021 obdrželi cenu Designbloku v kategorii nejlepší kolekce šperku za kolekci brýlí Vernisáž, navrženou pro výtvarníka Patrika Kriššaka.
Beckwood Ondřej Bek
Dřevěné brýle začal vyrábět před pár lety, dnes ho zvou na světové veletrhy.
Kolekcí dřevěných brýlí vyrobil podnikatel Ondřej Bek z Plzně už několik. Sluneční i dioptrické brýle značky Bekwood začal prodávat optikám v Česku a na Slovensku, v současnosti už má kontakty po celém světě.
„Nápad designovat brýle a vyrábět své vlastní se zrodil před čtyřmi lety. Koupil jsem si své první brýle vyrobené z masivního bambusu, kterým se ale záhy zlomila stranice. Když jsem se je pokoušel opravit, napadlo mě, jak by se daly vylepšit a zkvalitnit,“ říká mladý podnikatel. Nedlouho poté už začal studovat technologii a postup, jak vyrábět kvalitní obruby.
Za čtyři roky vyrobil už stovky dřevěných brýlí. Český trh na ně ale podle jeho slov zatím není připraven. „Unikátní jsou svým tvarem a zpracováním. Cenově se pohybují od sedmi do jedenácti tisíc, což je cena téměř stejná jako za plastové brýle. Přesto je to pro lidi pořád vysoká cena – Češi na to ještě nejsou připraveni, takže je dnes spíše vyvážím za hranice,“ vysvětluje dále Bek, který za své produkty získal nejedno ocenění. Naposledy na prestižním veletrhu ForOptik, kde vyhrál cenu Grand Prix za design a technologii.
Zúčastnil se i největšího světového designového veletrhu Ambiente ve Frankfurtu, kam byl pozván jako nový designérský talent. „Byla to pro mě pocta, jen z Prahy se na Ambiente hlásilo několik set firem. Z celé republiky bylo nakonec vybraní jen asi pět výrobců,“ popisuje. „Byla to i skvělá obchodní příležitost. Za těch pár dní mám hned několik kontaktů do USA, Libanonu, Saúdské Arábie, Holandska, Japonska nebo Koreje,“ říká dále Bek.
Všechny brýle vyrobil sám ve své dílně v centru Plzně v Papírně. „Mám tu jak dílnu a lis, tak showroom, ve kterém si lidé mohou všechny typy slunečních i dioptrických brýlí vyzkoušet,“ dodává.
S úctou k přírodním materiálům již více jak šest let vznikají v Plzni brýle, na jejichž příběhu se můžete sami podílet. Dřevěné dioptrické a sluneční Brýle Bekwood jsou spojením funkčnosti a nadčasového designu a za tyto parametry také získaly ocenění na mezinárodních a odborných veletrzích. Ke každému vyrobenému kusu brýlí přistupujeme zodpovědně a snažíme se, abyste si vždy odnesli kousek, který vám skutečně padne. Kompromisy nahrazujeme možností upravit brýle na míru a s nadšením se podílíme na vzniku unikátního designu brýlí podle vašeho vlastního návrhu.
Nápad na výrobu brýlí se zrodil ve chvíli, kdy jsem si zakoupil své první dřevěné brýle čínské výroby, které byly vyrobeny z masivního bambusu. Po velmi krátké době nošení se mi ulomila stranice brýlí a já se rozhodl brýle opravit a pomocí ručních brusek produkt vylepšit. Tím se odstartoval nápad designovat a vyrábět vlastní kvalitní dřevěné brýle v České republice.
Aleš Boem
Aleš Boem, narozený jako Aleš Kachlík, (* 18. prosince 1990, Lidice) je český designér. Jeho práce zahrnuje nábytek, osvětlení a produktový design, stejně jako umělecké a architektonické projekty v minimalistickém a maximalistickém stylu.
V roce 2016 založil se svým spolužákem Jakubem Liškou značku brýlí Lume, pro kterou navrhl řadu subtilních moderně vyráběných brýlí s nádechem nostalgie. Značka vznikla ze studentské kolekce, za kterou získal ocenění v soutěži Národní cena za studentský design a nominaci na Objev Roku Czech Grand Design.
V roce 2019 spustil první obchod s digitálním designem pro 3D tisk, kde propojil tradici s moderní technologií 3D tisku a vytvořil moderní obchod s 3D modely, které lze zakoupit kdekoliv na světě a vytisknout z jakéhokoliv materiálu. [6] Kromě vlastního designu také vytvořil kolekce pro magazín Minimalissimo[7] nebo pro firmu Wiesmann1983.
Markéta Masnicová
Designérka Markéta Masnicová v současnosti studuje v ateliéru Produktový design na ústecké FUD UJEP. Na Czech Design Weeku představuje dva projekty, které jsou výsledkem její školní práce a které mapují rozmanitost její tvorby s unikátním přístupem k navrhování.
Monocat jsou originální a elegantní brýle navržené pro potřeby uživatele, který si nevystačí jen s jedním párem. Speciálním prvek jsou očnice různých barev, které se dají vyměňovat, a tak si majitel může tento doplněk uzpůsobit dle nálady či podle outfitu. Měnit se též dají dle typu filtru či jednoduše z dioptrických na sluneční. Brýle vychází z inspirace historického nošení monoklu a zároveň ze současného tvarosloví „Cat Eye“.
Designérka Markéta Masnicová z ateliéru Kov a šperk na plzeňské Sutnarce a loňská držitelka ceny Czech Design Award představuje kolekci KOKINO, která navazuje na její předchozí Fragments, níž autorka pracuje s ruční výrobou obruby, kterou povyšuje na dekorativní prvek skrze propojení přesnosti moderních technologií s ruční prací, jež zajišťuje každé obrubě jedinečný charakter a autenticitu. Barvy, které autorka pro kolekci zvolila, vyvolávají pocity radosti a nostalgie spojené s jejím dětstvím a oblíbenými bonbony, které mají evokovat radost, jež je klíčovým aspektem autorčiny tvorby.
Eva Polenová
je návrhářka brýlových obrub, která vnáší do návrhu profilu klienta. Tvoří firemní kolekce je pod názvem OMO (Okula modelové obruby). Tvary obrub jsou navrženy tak, aby podtrhovaly ženskou i mužskou krásu ve věkové kategorii anebo dámy s profesí klienta.
… a další designéři.