VZP – Nové datové rozhraní, poukazy a metodika pro pořizování a předávání dokladů

Dnem 30. 6. končí přechodné období pro vykazování dávek ve verzi datového rozhraní 6.2.32. Od 1. 7. 2018 dojde ke změnám v metodice pro pořizování a předávání dokladů, v poukazu i v datovém rozhraní.

Datové rozhraní se v průběhu přechodného období několikrát měnilo a níže Vám přinášíme důležité změny, které budou platné od 1. 7. 2018 (*změny jsou uvedené vůči datovému rozhraní verze 6.2.32).

Pouze pro členy SČOO - podnikatele.

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

8 komentářů

  1. Ano, chápu… vše je složitější, zamotanější a propojenější než bychom si přáli a bohužel proto neexistují jednoduché a krátké odpovědi. Snažíme se vše monitorovat, analyzovat a poskytnout co možná nejfundovanější a nejdůvěrhodnější informace, o které by se mohli naši členové “opřít”. Vše samozřejmě konzultujeme s externími poradci a odborníky, bez kterých bychom se již v dnešní situaci neorientovali a neobešli.

 1. Dobrý den, rozumím tomu dobře, že celkový příspěvek od pojišťovny již na poukaz nepíšu, ale budu tam psát celkový doplatek ze zakázky? Jaký to má smysl? A druhá má otázka se týká RODINNÉHO PŘÍSLUŠNÍKA…. rodinný příslušník koho? Optika nebo lékaře, který poukaz na brýle vydal. Jaký to má význam???

  1. A
   Ano, dle platné metodiky pro pořizování a předávání dokladů s účinností od 1.7.2018, se na poukaz uvádí doplatek pojištěnce, tj. rozdíl mezi celkovou cenou optické pomůcky a úhradou pojišťovny.
   Přesný smysl tohoto také neznáme a i z toho důvodu jsme od počátku návrhu vystupovali proti, v čemž budeme dále pokračovat – v září budeme v této věci jednat s ředitelem VZP.
   B
   Položku rodinný příslušník na poukaz vyplňuje lékař, který vystavil předpis pro sebe nebo rodinného příslušníka. V rámci změny datového rozhraní se položka BPRI (rodinný příslušník) neměnila – vykazování zůstává stále stejné => v případě, že lékař na poukaze uvede, že poukaz vystavil pro sebe nebo rodinného příslušníka, vyplňuje se v datové větě „X“.

 2. Tento týden budeme taxovat a odesílat ZP poukazy za 6/2018 – už toto v novém datovém rozhraní, nebo až poukazy přijaté od klientů od 1.7.2018 – tzn. na začátku měsíce srpna ? A ještě minim. dva až tři měsíce – vzhledem k 3 měs. platnosti mi můžou zákazníci chodit se starou verzí poukazu – mám tedy na zadní , horní část poukazu ručně dopisovat “datum uplatnění” ? Děkuji za odpověď

  1. „Datum uplatnění“ se na zadní straně poukazu objevilo již ve verzi poukazu, který je platný od 1. 7. 2017, předpokládáme tedy, že klienti se starou verzí poukazu již chodit nebudou. Nová změna poukazu platná od 1. 7. 2018 se týká položek „Bifokální zatavené“ a „Bifokální Franklin“, které byly z poukazu odstraněny.  
   Poukazy za 06/2018 je třeba odesílat již v nové verzi datového rozhraní (6.2.36), které je platné od 1. 7. 2018. Přechodné období pro změny v datovém rozhraní poukazu č. 12 trvalo 12 měsíců a dnem 30 . 6. 2018 skončilo.

  1. Na následujícím odkazu naleznete aktuální vzhled poukazu: https://www.vzp.cz/poskytovatele/tiskopisy (VZP-12 – Poukaz na brýle a optické pomůcky). Datum uplatnění je na zadní straně vlevo nahoře. Dále byly odstraněny pole „Bifokální zatavené“ a „Bifokální Franklin“. Je možné, že lékaři ještě využívají staré poukazy, které mají v ordinaci. Obměna poukazů bude probíhat postupně.

Napsat komentář