Zemřel pan Pavel Jakl

Dne 29. března 2023 nás ve věku 77 let opustil dlouholetý břevnovský živnostník, optik a knihkupec pan Pavel Jakl …

” … Narodil se 15. ledna 1946 v Praze jako “radost z osvobození”, jak s oblibou sám říkával. Snad i dobové nadšení z konce druhé světové války mu dalo do vínku celoživotní optimismus a životní nadhled. Ve svých patnácti letech odešel ze Strašnic, kde vyrůstal, do Jablonce nad Nisou, kde vystudoval obor oční optik na střední zdravotnické škole.
Časné odloučení od rodičů, život v internátu a věnování se atletice mu poskytlo houževnatost a samostatnost, které ve svém životě bohatě zužitkoval. Po návratu z Jablonce nad Nisou a krátkém působení v provozovnách národního podniku Oční optika Na Poříčí a ve Vysočanech nastoupil povinnou prezenční vojenskou službu, kterou absolvoval jako zdravotník u Pohraniční stráže v Rozvadově. Po návratu z vojny nastoupil do dílny oční optiky na Václavském náměstí a na počátku sedmdesátých let pak přišel jako vedoucí do svého dlouholetého působiště v optice na Bělohorské třídě. V osmdesátých letech přešel opět jako vedoucí do optiky v Jungmannově ulici. Zpět do Břevnova na Bělohorskou třídu se vrátil na počátku devadesátých let.
V malé privatizaci získal prodejnu knih nad Marjánkou. Ke knihám a knižně předávané kultuře měl celoživotní vztah, formovaný mimo jiné i jeho otcem, tiskařským dělníkem – sazečem. Proto prodejnu knih nezrušil, pouze z ní vyčlenil polovinu, kde si zařídil soukromou oční optiku. Svůj dvojjediný podnik vedl úspěšně do roku 2012, kdy odešel do zaslouženého důchodu.
Posledních několik let se doma staral o svou těžce nemocnou druhou manželku. V létě 2022 jej postihly krátce za sebou dvě vážné srdeční příhody s fatálními následky. Díky péči domácího hospicu Most k domovu mohl svůj zbývající vyměřený čas strávit v poklidu svého domova se svými blízkými.

Poslední rozloučení s optikem a knihkupcem Pavlem Jaklem se koná v neděli 16. dubna 2023 v 15 hodin v kostele Českobratrské církve evangelické v Radotíně, Na betonce 14.”

Tomáš Jakl – syn

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Napsat komentář