SČOO Koronavir poradna 2: Respirátory a roušky pro oční optiky?

Vážení kolegové,

samozřejmě se pokoušíme, jako profesní asociace, zajistit pro oční optiky neboli výdejce zdravotních prostředků (na které se nevzkazuje příkaz uzavření provozoven) oficiální cestou ochranné prostředky, typicky tedy respirátory a roušky. Zároveň nejsme naivní, a tak nám je jasné, že při jejich nedostatku v celé zemi toto není vůbec jednoduché. Informovali jsme o věci na patřičných místech na MZ ČR, kde máme výborné kontakty, a snažili tak situaci přinejmenším zmonitorovat.

V současné době je bohužel takový požadavek nejen mimo možnosti Společenstva, ale, jak asi mnozí víte, prakticky i mimo možnosti státu.

Jsme v ČR v situaci, kdy mnozí lékaři a zdravotní sestry „v první linii“ nemají vůbec nic, nebo pár kusů (před virem je nechránících) jednorázových roušek, bavíme se o situaci, kdy lidé doma doslova na koleně šijí látkové roušky a nosí je personálu do nemocnic a domovů důchodců.

Respirátory s potřebnou odolností (FFP3), které jediné skutečně před virem chrání, jsou pak extrémně vzácné, v současné době se je snaží velice obtížně sehnat vláda, je o ně bitva po celé Evropě (a celém světě) a stát dnes poslal do zařízení sociálních služeb alespoň (protiprachové) respirátory FFP1, protože to jednoduše bylo to jediné, co bylo k dispozici.

Navíc tyto prostředky není, vzhledem k mimořádným opatřením, možno prakticky ani legálně dodat jiným subjektům, než státním orgánům (např. nemocnice si je ani nemohou samy nakoupit) a jejich distribuci na sebe přebral stát.

Přiznáváme proto upřímně, že v současné chvíli nejsme v pozici, abychom jakkoli mohli po ministerstvu zdravotnictví požadovat dodání respirátorů či ústenek pro provozovny oční optiky.

Pokud se situace změní (a doufejme, že se i změní) a dodávky tohoto materiálu se postupně normalizují, pak samozřejmě v případě šance budeme za naše členy o pomůcky žádat.

V současné situaci nicméně chápeme, že lékaři, zdravotníci, řidiči záchranek, hasiči a policisté, ale i řidiči MHD, zaměstnanci elektráren a vodáren a jiné klíčové infrastruktury jednoduše mají přednost.

SČOO Koronavir poradna 1: COVID-19 a související dění

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Napsat komentář