SČOO Koronavir poradna 5: Vysvětlení k “uzavření provozovny z důvodů poklesu odbytu” – aktualizováno 3. dubna

V návaznosti na četné dotazy uveřejňujeme vysvětlení k uzavření provozovny z důvodů poklesu odbytu, a to formou tzv. Q&A (dotazů a odpovědí)

viz naše předcházející poradenství a vysvětlení “Co dělat jako zaměstnavatel -> Překážky, náhrada mzdy a příspěvek státu ”ZDE

>>> aktualizováno 3. 4. 2020 <<<

Q: Takže díky opatření vlády můžu legálně zavřít a zaměstnancům platit jenom 60 % mzdy?

A: Opatření vlády a pandemie nemají s tímto opatřením v principu nic společného.

Tato možnost je v této podobě v zákoníku práce už od roku 2012. Jde tedy o obecnou možnost podle zákoníku práce (část osmá „překážky v práci“, hlava III. překážky v práci na straně zaměstnavatele,
§ 209). tento institut se v zákoně označuje jako „částečná nezaměstnanost“ (v médiích také obecně kurzarbeit). V zákoníku práce je stanovena i ona podmínka – mít vnitřní předpis, který tuto situaci upravuje.
Zaměstnavatelé tedy tuto možnost v této podobě mají už posledních 8 let, bez ohledu na Coronavirus.

 Q: Co tedy s tím má společného vláda a pandemie?

A: Dvě věci:

  1. Pandemie způsobila objektivně stav snížení odbytu a zájmu o služby, často v tak extrémním rozsahu, že se firmy začaly o „částečnou nezaměstnanost“ masivně zajímat.

Pokud tedy došlo k propadu odbytu o desítky procent, pak nemůže být sporu, že nastala situace pro využití této možnosti (a zaměstnavatele nebude jen tak popotahovat inspektorát práce).

  1. Vláda v rámci balíčku „Antivirus“ uveřejnila nakonec mj. „režim E“  “režim B” (aktualizováno 1. 4.), v rámci kterého bude firmám, které aktivovaly částečnou nezaměstnanost kvůli Coronaviru, refundovat 50 % 60 % (aktualizováno 1. 4.) náhrady mzdy včetně odvodů.

To znamená že k obecné, zákonem dané možnosti „nechat lidi doma za 60 % mzdy “ přibývá příslib vlády refundovat firmám takto postiženým 60 % nákladů na zaměstnancům vyplácených (typicky) 60 % mzdy.

Vláda nakonec nenastavila žádnou pevnou hranici např. procentního poklesu tržeb, a ani to nebude při vyřizování žádosti řešit. To ale neznamená, že nemůže zpětně dojít ke kontrole, zda k poklesu tržeb skutečně došlo…

Q: Takže když vláda přispěje 60 % na náhradu mzdy a zákon říká, že náhrada má být minimálně 60 %, tak můžu nechat zaměstnancům třeba 80 % mzdy a vláda mi fakticky dá pořád 60 % z toho…?

A: Podle současných prohlášení vlády by to tak bude. Limitem je ale maximální výše příspěvku , která činí 29 000 Kč na zaměstnance na měsíc

Q: Můžu tedy nechat otevřeno, nebo musím zavřít nebo jak tedy?

A: Minimálně k omezení provozu by logicky mělo dojít (zákon hovoří o nemožnosti přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní provozní doby), ale zákon v principu umožňuje jak úplné uzavření, tak i omezení provozu (každopádně ale bez zaměstnanců, které „necháte doma za 60 %“) – jinak řečeno zaměstnanec samozřejmě nemůže strávit normálně 8 hodin v práci, ale zároveň dostat za ten den jenom 60% mzdy a ještě na tuto žádat příspěvek).

Q: Můžu tedy nechat pracovat ty zaměstnance placené na 60 % dál aspoň na částečný úvazek, nebo je musím nechat doma?

A: Ano, jak je vysvětleno výše: můžete úplně zavřít nebo jen omezit provoz ale – každopádně provoz musí kvůli příspěvku běžet bez zaměstnanců, které zrovna „necháte doma za 60 %“. Pokud tedy například rozdělíte zaměstnance tak, že část chodí některé dny, a část dny ostatní, tak to lze, ale pak platí co, co bylo uvedeno v předchozí odpovědi.

Další podrobnější vysvětlení k tomuto:

SČOO Koronavir poradna 10: Podrobné vysvětlení k „částečné nezaměstnanosti“/ kurzarbeitu a příspěvku od státu v rámci programu Antivirus

 

 

Sdílejte tento příspěvek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Napsat komentář