Program vzdělávání SILMO Academy během akce Den členů SČOO 2024 – aktualizováno

18. května v Hotelu Kings Court v Praze

<<<->>>

Registrujte se k účasti na akci – ZDE

Tento příspěvek byl aktualizován 8. dubna:
– o anotaci přednášky “9 způsobů jak “rozjet” své podnikání” a bio přednášejícího “Juliana Wilese
– o novou přednášku “Woo, Wow and Win: Lepší komunikace ve vaší oční optice” a bio přednášející “Fiony Anderson

<<<->>>

Témata vzdělávacího programu Dne členů SČOO 2024 v podání Silmo Academy Spring Session v mnoha ohledech hezky a logicky navážou na přednášky předcházející dvou ročníků této akce a budou tentokrát postaveny na skutečnosti, že oční optici a optometristé hrají velmi zásadní roli ve zvyšování kvality života svých zákazníků.

Obecné info

Mnoho našich pacientů sportuje a řídí, ale poměrně málo očních optiků a optometristů využívá existující širokou škálu produktů pro specifické potřeby svých zákazníků. Často si totiž uchováváme názor, že “jedny čočky zvládnou vše”, a to i přes skutečnost, že různá existující specializovaná a individualizovaná řešení mohou být pro naše zákazníky tou nejlepší volbou. Proto nám dva specialisté pomohou prozkoumat a lépe porozumět oblastem sportovního vidění (Michelle Beach) a potřebám řidičů (Lil Creighton-Sims).
Minulý rok se obsáhle hovořilo o řešení myopie a o tom, proč bychom se jako odborníci na zrak a vidění, měli do jejího řešení zapojit i o tom jaké produkty jsou k jejímu řešení k dispozici. Letos pokročíme v této oblasti o kus dále s Dr Neema Ghorbani-Mojarradem.
Podnikání v oblasti oční optiky není jen otázkou poskytnutí ideálních optických pomůcek, ale vyžaduje i podnikatelské a komunikační dovednosti. Jak si získat, udržet a profesně potěšit klienty v informačně přetlakovaném fyzickém prostředí i online vám poradí zkušená školitelka Fiona Anderson.
Expert a stálice v mezinárodním optickém sektoru, Julian Wiles, se s účastníky podělí o 9 způsobů, jak zlepšit podnikání v oční optice, převzatých z jeho vysoce ceněné knihy pro majitele optických praxí nazvané “Myšlení povoleno”.
Již minulý rok při akci SČOO v Praze přednášel profesor David Elliot z Bradfordské univerzity. Přivezeme ho zpět, aby se s námi podělil o své postřehy a myšlenky o případech netolerance předepsané korekce. Všichni známe z praxe tyto případy, které často vedou k finančně nákladným  předělávkám, narušení komunikace se zákazníky i k zbytečnému vytváření napětí mezi jednotlivými kolegy optiky a optometristy. Prof. Elliot s námi prozkoumá důkazy netolerance, opětovných refrakcí a předělání brýlí, ve smyslu proč se vyskytují a jak se jim vyhnout.Naši zákazníci se obecně stále více a více zajímají o osobní pohodu a zdraví, a tedy i o zrakovou pohodu a zdraví svých očí.
Iwan Zanchetta je přední oční optik a optometrista praktikující ve Švýcarsku. Odborně se zajímá o výživu a věří, že musíme hrát roli i v poskytování poradenství našim zákazníkům v tom, jak se mohou vyhnout onemocnění svých očí vhodným a zdravějším jídlem. Poskytne také informace o doplňcích stravy a postupech, které přispívají k zrakové pohodě a kvalitě života.
Poznámka:
Každý účastník získá možnost ročního bezplatného členství v Mezinárodní asociaci optiků (IOA), aby tak zůstal v kontaktu s vývojem naší profese po celém světě.

Vzdělávací program SILMO Academy Spring Session – 18. května 2024, Hotel Kings Court Praha

9:30    Registrace a káva

10.00  Sportovní vidění v opticko-optometrické praxi (Michelle Beach)

11.00   Řízení vozidla, bezpečnost a brýlové čočky (Lil Creighton-Sims)

12.00   Přestávka – káva

12.15    Netolerance korekce, přeměřování a předělávání brýlí: proč k nim dochází a jak se jim vyhnout? (Prof. David Elliot)

13.15     Oběd

14.00    Woo, Wow and Win: Lepší komunikace ve vaší oční optice (Dr Fiona Anderson)

14.45    Začlenění výživových a očních rad do praxe (Iwan Zanchetta)

15.45    Přestávka – káva

16.00    Novinky v myopii; co mají společného covid a vzdělávání (Dr. Neema Ghorbani-Mojjard)

17.00    9 způsobů, jak “rozjet” své podnikání (Julian Wiles)

18.00     Závěrečná cocktail

Valná hromada SČOO 18. května 2024, Hotel Kings Court Praha

18.30      Valná hromada Společenstva českých optiků a optometristů z.s.

 

>> Anotace a BIO přednášejících <<

Michelle Beach
Sportovní vidění v opticko-optometrické praxi 

Anotace:
Sport a cvičení by měly být základní součástí našeho každodenního života. Zejména dnes, po nákaze COVID-19 a s obrovským nárůstem cukrovky, cévních onemocnění a krátkozrakosti po celém světě, by oční odborníci měli působit na své pacienty tak, aby sport vnímali jako nezbytnou součást našeho zdraví a duševní pohody. Ale, kolik optických profesionálů toto ve skutečnosti běžně zohledňuje při vyšetření pacientů a zhotovování jejich brýlí? Odpověď je jednoduchá – málo.

Všechna rozhodování při sportu se řídí vizuálními podněty a způsobují buď výhru nebo prohru, přesný zákrok nebo penaltu, bezpečný průběh akce nebo zranění. Postupy praktikované v rámci sportovního vidění zdaleka přesahují vyhodnocení pomocí optotypu. Zabývají se podrobně těmi aspekty vašeho zraku, které jsou při sportování nejdůležitější, včetně rychlosti a přesnosti zaostření, dominance očí, stability zrakového systému a periferního vnímání – a nabízí celkové zmonitorování efektivity vašeho vidění. „Vyhodnocení sportovního vidění“ zahrnuje mnohoúrovňový přístup k binokulární harmonii, zdraví očí, psychologii a tkví ve skvělému vztahu mezi oftalmologem, optometristou, očním optikem a sportovcem.

 Tato přednáška se bude zabývat klíčovými prvky vyhodnocení sportovního vidění, včetně několika postupů screeningu celého týmu a převedení všeho zjištěného do písemné zprávy zahrnující celý tým. Tato přednáška bude čerpat z řady případových studií zahrnujících elitní sportovce, stejně jako pochopení jak pomoci „normálnímu pacientovi“ – ​​prostě zavede „sportovní vidění“ do vaší každodenní praxe.

BIO:
Michelle vystudovala Cardiff University ve Spojeném království roce 1993 a absolvovala předregistraci v Queens Medical Center Eye Department v Nottinghamu. Čtyři roky strávila klinickým výzkumem na QMC u profesora Dua a vyhrála ceny za výzkum ve Velké Británii a USA v oblasti refrakce po operaci rohovky.

V květnu 2008 si v Nottinghamu otevřela svou vlastní optometrickou praxi pojmenovanou Park Vision. Michelle je sportovní nadšenec, hrála basketbal za Anglii, plavala za Jihovýchodní Anglii, hnala dobytek Texasem, dokončila pokročilé potápěčské kurzy (Advanced PADI), spadla na mnoha lyžařských sjezdovkách a zlomila si mnoho kostí!

Díky své vášni pro sport Michelle získala diplom „Sports Vision“ s vyznamenáním v roce 2008 a diplom „School Vision“ v roce 2010 také s vyznamenáním. V roce 2018 byla na výroční konferenci Sport Vision UK vyhlášena nejlepší specialistkou na sportovní vidění roku.

Její společnost Park Vision prošla dvěma obdobími výrazného rozšíření a byla během udílení UK Optician Awards oceněna cenou Fashion Practice of the Year 2020 a Independent Practice of the Year v roce 2021. Michelle  dále pokračuje v rozšiřování kliniky a specializuje jí na oblasti: sportovní vidění, školní vidění, suché oko a kontaktní čočky, myopia management a sclerálrní čočky.

Kromě každodenní práce v Park Vision je Michelle členem poradního výboru společnosti Alcon a Bausch & Lomb a klinickým poradcem pro softwarová řešení AOS.

Michelle spolupracovala s mnoha sportovci od elitních až po zájmové, včetně GB Ladies cricket, Harlequins, GB Volleyball, England Lacrosse, GB Carriage Driving, GB Skeleton, GB rychlobruslení, GB Eventing a také s mnoha fotbalisty, cyklisty, golfisty a gymnasty všech věkových kategorií.

<<<>>>

pastedGraphic.png        

Lil Creighton-Sims
Řízení vozidla, bezpečnost a brýlové čočky

Anotace:
Tato přednáška bude zkoumat vidění a korekci zraku z pohledu nároků na řízení vozidel v různých podmínkách. Budeme diskutovat o odchylkách v prostředí a chování řidiče v kontextu rizik pro řidiče. Bude prodiskutována zraková ostrost a optické podmínky, související s jejich vlivy na schopnost řidičů vykonávat svoji činnost bezpečně. Probereme také roli vládních a regulačních opatření, které napomáhají zajišťovat vhodné zrakové podmínky pro řidiče a na dodržování předpisů. Nakonec se podíváme na větší počet čoček použitelných při řízení a představíme způsoby jejich výběru.

BIO:
Eluned ‚Lil‘ Creighton-Sims pracuje v optickém průmyslu od roku 1999, v roce 2003 získala kvalifikaci očního optika. Svou ranou kariéru strávila v různých pozicích v provozovnách oční optiky, včetně manažerských rolí. Od roku 2007 je zapojena do distribučního řetězce a spolupracuje s dodavateli čoček, výrobci a společnostmi zabývajícími se designem čoček. Jako U.K. manažerka pro výzkumnou a designovou společnost IOT Lenses poskytuje poradenství a odborné služby výrobcům. Je poskytovatelkou celoživotního vzdělávání uznanou agenturou GOC s více než 20 lety zkušeností se vzděláváním a publikovala mnoho článků v optických časopisech ve Spojeném království. Mezi její oblasti, na které se specializuje především, patří progresivní čočky, vidění a chování řidičů při řízení, řešení speciálních problémů a psychologie komunikace.

<<<>>>

pastedGraphic_1.png  

Prof. David Elliott
Netolerance korekce, přeměřování a předělávání brýlí: proč k nim dochází a jak se jim vyhnout?

Anotace:
Přednáška shrnuje rozsah nesnášenlivosti nebo „netolerance“ (nazývané také rechecks; jedná se o případy, kdy se pacienti vracejí do očních optik, protože nejsou spokojeni s novými brýlemi) a jejich příčiny. Mnoho těchto netolerancí vede k nutnosti předělat brýle bez nákladů pro pacienta. Při přednášce budou předloženy důkazy o tom, že předepsání refrakční korekce, která se liší od výsledku subjektivní refrakce snižuje počet netolerancí. Tato korekce bývá běžně upravována na základě rozdílu mezi obvyklou brýlovou korekcí a subjektivní refrakcí. Tyto důkazy zahrnují přehled platnosti a variability subjektivní refrakce, míru tolerance k malým změnám subjektivní refrakce a příčiny brýlových adaptačních obtíží u starších osob. K demonstraci problémů a ilustraci užitečnosti doporučených pokynů pro předepisování bude použita řada případů opakovaných měření zraku z nedávné studie.

Učební cíle:

  1. Pochopit rozsah „netolerance“ a jejich příčiny
  2. Pochopit variabilitu ve výsledcích subjektivní refrakce
  3. Porozumět různým pokynům pro předepisování, které jsou založeny na rozdílu mezi obvyklou korekcí a výsledkem subjektivní refrakce, a které mohou pomoci pacientům přizpůsobit se novým brýlím

Odkazy:
Beesley J, Davey CJ, Elliott DB. Jaké jsou příčiny netolerance nových brýlí a jak se jim lze vyhnout? Ophthalmic & Physiological Optics 2022; 42: 619-632 

BIO:
David Elliott je profesorem Klinického vidění na University of Bradford ve Spojeném království, dříve byl asistentem profesora optometrie na University of Waterloo v Kanadě. Je autorem více než 120 recenzovaných výzkumných publikací v předních multidisciplinárních časopisech z oblastí optometrie, oftalmologie a vědy o vidění a výzkumu chůze. V současnosti je šéfredaktorem výzkumného časopisu Optometry & Vision Science Americké akademie optometrie, v letech 2010 až 2020 byl šéfredaktorem výzkumného časopisu Ophthalmic & Physiological Optics UK v letech. Je editorem významné učebnice Klinické postupy v primární péči o zrak, která vychází již v 5. vydání. Daveovi byly uděleny ceny Glenn Fry (2013), William Feinbloom (2018) a Garland W Clay (2009, 2011) od Americké akademie optometrie a Life Fellowship od UK College of Optometrists (2019) za jeho výzkum v oblasti, jak zrak ovlivňuje každodenní život starších lidí a za jeho redakční práci.

<<<>>>

 

Dr Fiona Anderson
Woo, Wow and Win: Lepší komunikace ve vaší oční optice

Anotace:
Získat si, udržet a profesně potěšit klienty v informačně přetlakovaném fyzickém prostředí i online nebylo nikdy těžší. Tato přednáška se zdánlivě obecně znějícím zaměřením s vámi prozkoumá, co byste mohli dělat jinak, abyste vyčnívali z davu svých kolegů.
Nákup brýlí je nezbytný nejen pro zdraví očí, ale také abychom dobře viděli a dobře vypadali!

Tato přednáška:

  • prozkoumá aspekty získání si pozornosti klientů; to je to Woo
  • navrhne jak splnit a překonat jejich očekávání; to je to Wow
  • a doporučí jak s nimi pěstovat vztah jako s loajálními ambasadory vaší optiky, kteří budou propagovat vás a vaší optiku; to je to Win.

 

BIO:
Fiona je vystudovaná oční optička, ale má také bakalářský titul v oboru business administration, kvalifikaci v refrakci a další kvalifikaci v oboru výroba brýlí.
Fiona se věnuje optice již 40 let, 25 z nich strávila s nezávislou skupinou optiků ve Skotsku, ve které začínala již před dokončením studia a nakonec v ní působila jako školící manažer. Více než 10 let byla také obchodním partnerem v malé nezávislé oční optice.
V současnosti pracuje na volné noze a kromě dnů, kdy pracuje v oční optice, kde se specializuje na pediatrii a výrobu a prodej brýlí, věnuje velkou část svého času vzdělávání a školení: psaní a dodávání článků v rámci celoživotního vzdělávání, workshopů a online vzdělávání.
Fiona je také praktickým zkoušejícím pro ABDO (profesionální kvalifikační orgán pro optiky ve Spojeném království)

Odborné pozice, které zastávala a zastává:
Je bývalou prezidentkou Mezinárodní Asociace Optiků (IOA), bývalou prezidentkou Asociace britských optiků (ABDO), bývalou předsedkyní Optické konfederace, bývalou členkou AOC, členkou profesní organizace Optometry Scotland, členkou Výkonné správní rady Evropské akademie optometrie a optiky (EAOO), členkou Rady pro evropské kvalifikace Evropské rady optometrie a optiky (ECOO), členkou ctihodné profesní organizace Worshipful Company of Spectacle Makers a čestnou členkou Evropské akademie optometrie a optiky (EAOO).

<<<>>>

pastedGraphic_3.png  

Iwan Zanchetta
Začlenění výživových a očních rad do praxe 

Anotace:
Tato prezentace nabízí možnost zapojení poradenství v oblasti výživy a oční pohody do klinické praxe, přičemž vysvětluje složité souvislosti mezi stravovacími návyky a zdravím očí.
S rostoucím množstvím důkazů podporujících uznání vlivu výživy na oční  nemoci si tato iniciativa klade za cíl zlepšit péči o pacienty začleněním personalizovaných dietních doporučení do běžných konzultací týkajících se zdraví očí.
Efektivní komunikační dovednosti hrají klíčovou roli při vysvětlování významu výživy pro zdraví očí pacientům. Začleněním výživového poradenství do každodenní praxe mohou očních optici a optometristé proaktivně přispívat k celkovému zdraví a zrakové pohodě svých pacientů a umožnit jim, aby převzali odpovědnost za zdraví svých očí prostřednictvím vědomého a informovaného výběru stravy. 

BIO:
Absolvent FHNW University for Applied Sciences ve Švýcarsku s titulem B.Sc. v optometrii a s titulem B.Sc. v optometrii na Pennsylvania College of Optometry a s titulem M.Sc. v klinické optometrii na Salus University v U.S.A..
Člen Americké akademie optometrie (AAO), člen Evropské akademie (EAOO), člen představenstva Švýcarské asociace optometrie a optiky (SBAO) v pozici viceprezidenta a švýcarský delegát delegát v Evropské radě optiky a optometrie (ECOO).
V současné době pracuje v soukromé praxi jako optometrista se zaměřením na holistický přístup k pacientům. Výživa, životní styl a životní koučink jsou součástí jeho přístupu k integrativní optometrie.
Aktivně praktikuje optometrii v rámci primární péče o zrak se zaměřením na stárnutí, předepisování nutricientů při intervenci věkem podmíněné makulární degenerace, nízkotenzního glaukomu, prevence šedého zákalu a suchého oka.

<<<>>>